• No results found

• Prøver i underveisvurderingen

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "• Prøver i underveisvurderingen"

Copied!
34
0
0

Laster.... (Se fulltekst nå)

Fulltekst

(1)
(2)

Prøver er ett

vurderingsverktøy blant flere

• Prøver i underveisvurderingen

– Hva slags informasjon trenger jeg/vi?

– Hvilken type informasjon gir prøven?

– Hva forteller resultatene meg om min gruppe?

– Hvordan bruker jeg/vi informasjonen i det videre arbeidet?

(3)
(4)

www.udir.no/vfl

(5)

Hva skjer på prøvefeltet?

• Nasjonale prøver

• Kartleggingsprøver

• Læringsstøttende prøver

• Karakterstøttende prøver

(6)

Nasjonale prøver 2012

• Gjennomføring ferdig 02. november

• Publisering fortløpende

• Midlertidige resultater bare til bruk for skolene for skolene

• Fritak og manglende resultater

(7)

Nasjonale prøver 2012

• Informasjonsmateriell – informasjon til ulike brukergrupper/roller

• Veiledningsmateriell – mer praksisrettet og brukervennlige veiledninger og

materiell

• www.udir.no

(8)

Veileder til skoleeiere og skoleledere

• Ny veileder til skoleeiere og skoleledere – med retningslinjer for gjennomføring

• Organisert likt som lærerveiledningene

– Om – Før

– Under – Etter

http://www.udir.no/Vurdering/Nasjonale

-prover/

(9)

Ny veileder til skoleeiere og skoleledere

1. Om nasjonale prøver

• Formål

• Hvem skal gjennomføre nasjonale prøver?

• Informasjon om prøvene

• Nytt i 2012

(10)

Ny veileder til skoleeiere og skoleledere

2. Før gjennomføringen

• Oversikt over ansvar:

http://www.udir.no/Vurdering/Nasjonale- prover/Rettleiing-og-retningslinjer-

nasjonale-prover/

• Oversikt over prøvetidspunkt

(11)

Forts.

• Individuelt fritak

• Påmelding og registrering av status

• Hjelpemiddel

• Tilrettelegging

• Nasjonale prøver for samiske elever

• Eksempeloppgaver

• Foreldrebrosjyre

(12)

Ny veileder til skoleeiere og skoleledere

3. Under gjennomføringen

• Oversikt over ansvar:

http://www.udir.no/Vurdering/Nasjonale- prover/Rettleiing-og-retningslinjer-

nasjonale-prover/

• Informasjon om prøvene

• Elever med fravær på prøvedagen

(13)

Ny veileder til skoleeiere og skoleledere

4. Etter gjennomføringen

• Oversikt over ansvar:

http://www.udir.no/Vurdering/Nasjonale- prover/Rettleiing-og-retningslinjer-

nasjonale-prover/

• Registrering av resultatene i lesing

• Om oppbevaring og bruk

• Resultatene i PAS

• Resultatene i Skoleporten

(14)

Ny veileder til skoleeiere og skoleledere

5. Oppfølging av resultatene

• På skole- og kommunenivå

• Skole: I kollegiet på skolen

• Skole: Den enkelte lærer

• Skoleeier

• Om sammenlikning av resultatene

(15)

Nasjonale prøver i underveisvurderingen

• Hvilken type informasjon gir prøven?

• Hva forteller resultatene meg om min gruppe?

• Hvordan bruker jeg/vi informasjonen i det videre arbeidet?

(16)

Nasjonale prøver

som redskap for læring Lærere trenger:

– Bedre muligheter for oppfølging

– Å bruke resultatene i dialog med elev og foresatte og til å justere egen undervisning underveis.

– Å se nytteverdien av oppfølging av resultater

– Å knytte arbeidet med prøver til vurdering for læring

(17)

Tiltak høsten 2012

1. Lærere har tilgang til et analyseverktøy i PAS som de kan bruke kort tid etter

gjennomføringen i lesing og regning.

2. Lærere får tilgang til foreløpige

mestringsnivåer til alle prøvene kort tid etter gjennomføring

3. Veiledningene til nasjonale prøver er revidert og knyttes tettere til underveisvurdering

4. Det utvikles filmer og materiell som legger vekt på prøvenes pedagogiske formål

(18)

Analyseverktøy

(19)
(20)

Nye veiledninger

• Veiledningene er mer brukervennlige og praksisnære.

• Følger samme mal og struktureres etter «før»,

«under» og «etter» prøvegjennomføringen.

• «Etter»-delen inneholder praktiske tips og knyttes til vurdering for læring

• Refleksjonsspørsmål til hver del

• Oversikt over skoleledelsens ansvar

• Har samme struktur og utseende som veiledningen til skoleeiere og skoleledere.

(21)

Nasjonale prøver og

måling av utvikling over tid

• Fra 2012: Starter måling av trend på nasjonale prøver

• Vil vise tydeligere enn før om elevers ferdigheter utvikler seg

• Resultat i form av endring kan ventes tidligst om to-tre år

(22)

Praktiske endringer

• Forberedelse til prøvene

– Det meste går som vanlig

• Påmelding

• Eksempeloppgaver og tidligere prøver

• Veiledninger og retningslinjer

– Nytt fra og med i år:

• En eller noen få elever kan få en prøve med noen andre oppgaver enn resten av klassen

(23)

Under prøvene

• Et utvalg elever i landet tar ankerprøvene

– Omtrent 6% per ankerprøve

• For resten av elevene er alt som før

• Fordelingen av ankerprøver skjer automatisk og er tilfeldig og representativt

• Prøver og oppgaver er som før og

gjenkjennelige for elevene og lærerne

(24)

Tilgang til oppgaver

• Begrensninger med monitorering

– Ingen monitorering for regning i 2012 – Noe begrenset monitorering for engelsk

• Oppgaver

– Engelsk: ankerprøvene blir holdt tilbake

– Regning 2012: alle oppgaver ble holdt tilbake – Regning f.o.m. 2013: som engelsk

(25)

Resultater fra prøvene

• Alle elevers resultater rapporteres som før

• Ingen endring i rapportering på mestringsnivå

• Nye analysemuligheter for resultatene på regne- og leseprøvene

– Raskere tilbakemeldinger til skolene – Analyseverktøy i form av regneark

(26)

Kartleggingsprøver

• Revidering av kartleggingsprøver i lesing og regning på 1.-3. trinn

• Kartleggingsprøve i digitale ferdigheter 4.trinn

• Status vg1-prøvene

(27)

Kartleggingsprøvenes rolle i underveisvurderingen

• Hvilken type informasjon gir prøven?

• Hva forteller resultatene meg om min gruppe?

• Hvordan bruker jeg/vi informasjonen i

det videre arbeidet?

(28)

Frivillige prøver under utvikling

• Nå kan du finne

– Læringsstøttende prøver i matematikk for 5.-7. og 8.-10. trinn

– Karakterstøttende prøver i naturfag 10.

trinn

• Høsten 2013 kommer

– Læringsstøttende prøver i skriving for 5. og 8. trinn

– Karakterstøttende prøver i samfunnsfag 10. trinn

(29)

• Hva kjennetegner prøvene?

– Elektronisk (ikke skriving)

– Mulig å ta prøver flere ganger

– Passordbelagt, men ikke hemmelig

• Hva får lærerne av informasjon?

– Enkeltelevers nivå på prøven

– Informasjon for læringsfremmende tilbakemeldinger

– Mulighet til å sammenlikne med nasjonalt nivå

• Hva må lærer vurdere selv?

– Tolkningshjelp og refleksjonsspørsmål om bruk av resultater

(30)

Prøvene måler en del av LP

1

2

3

4

5

(31)

Tolkningshjelp til læreren

• Tror jeg på prøveresultatet?

– Hvorfor (ikke)?

• Støtter resultatet opp under det jeg allerede vet?

• Var det noen overraskelser? Hva betyr disse?

• Kan resultatene si noe om min

undervisning eller om hvordan jeg

vurderer? Burde jeg endre noe?

(32)

INNHOLD NATURFAG

Fokus i 2012 Fokus i 2013

(33)

INNHOLD SAMFUNNSFAG

(34)

Nyttige lenker

Vurdering:

http://www.udir.no/Vurdering/

– Vurdering for læring: http://www.udir.no/Vurdering-for-laring/

Nasjonale prøver:

http://www.udir.no/Vurdering/Nasjonale-prover/Veiledninger- og-brosjyrer/

Læringsstøttende prøver i matematikk, 5. – 10.trinn:

http://www.udir.no/Vurdering/Laringsstottende-prover/

Karakterstøttende prøver i naturfag, ungdomstrinnet:

http://www.udir.no/Vurdering/Karakterstottende-prover/

Referanser

RELATERTE DOKUMENTER

Vestheim og Lyngsnes (2016) viser i sin forskning at lærerne på skoler som har oppnådd gode resultater på nasjonale prøver over tid uttrykker å befinne seg i et

Når det gjeld lesing som grunnleggjande ferdigheit, måler nasjonale prøver i liten grad den fagspesifik- ke dimensjonen ved leseferdigheit, trass i at dette er vesentleg i

Regning måles i nasjonale prøver, og resultatene fra prøven kan fortelle noe om norske elevers prestasjoner når matematikken er satt i dagligdagse situasjoner.. Matematikken består

Studien indikerer en positiv sammenheng mellom å ha målsettinger for resultatene på nasjonale prøver, og å diskutere disse i møter på tvers av skoler og oppnådde resultater.. 

Dokumentasjonen viser at Aspervika skole og Lurahammaren ungdomsskole gjer vedtak om fritak frå nasjonale prøver berre for dei elevane som har rett til

oppgavene på leseprøven på ungdomstrinnet. Innsendte referater fra møter i rektorkollegiet, viser at nasjonale prøver er tema på enkelte av disse. Blant annet er felles praksis

• På hvilke områder kan resultatene fra Praksis på skoler med gode resultater på nasjonale prøver bidra til å belyse (og ev. gi tanker om endring av) praksis på

Det er som nevnt skoleeier som har det overordnede ansvaret for å gjennomføre nasjonale prøver, herunder at fritak praktiseres på lovlig måte. ”Skolen” er imidlertid